Až kým nás smrť nerozdelí

Autor: Ivan Adámek | 4.5.2016 o 12:18 | (upravené 15.5.2016 o 12:23) Karma článku: 5,06 | Prečítané:  229x

"Až kým nás smrť nerozdelí?" alebo dnes skôr, "až kým nepríde niekto lepší." Ťažko povedať, čo z toho je vlastne dnes presnejšie. Svedčí o tom aj 40-50%-tná miera rozvodovosti na Slovensku. Čím je vlastne manželstvo? 

Prečo mnoho párov dnes kým nemá manželský sľub, žije šťastne bezproblémovo a po manželskom sľube sa všetko začne zhoršovať, resp. pokazí? Čo spôsobuje to, že ľudia nevidia koho si berú kým nedajú sľub? Alebo sa ľudia proste potom zmenia? Dá sa vôbec na tieto otázky objektívne odpovedať? Alebo skôr je to individuálne?

Myslím si, že je to vec hodnôt, schopnosti odpustiť, schopnosti obetovať sa pre druhého, schopnosti dohodnúť sa na pravidlách, hodnotách, ceste, výchove. Nemyslím si, že ľudia sa menia (nejak výrazne od doby kedy dospejú), len sa menia podmienky v ktorých žijú. Či človek chce, či nechce, určite v jeho živote nastanú zmeny a je dôležité sa im vhodne prispôsobiť. Problémy nastávajú hlavne vtedy ak sa ľudia týmto zmenám nedokážu prispôsobiť alebo ak sa týmto zmenám prispôsobili zle. Problematike erosu (lásky romantickej, medzi mužom a ženou) sa venujem aktívne už niekoľko rokov, zisťujem kedy takéto vzťahy škrípu alebo sa rozchádzajú. Zistil som, že vo svojej podstate všetky rozchody skončili z jedného dôvodu: to nebol/a ten/tá ideálny/a partner/ka, po ktorom som vždy túžil/a. Ak sa človek niekoho zvolí, že s ním chce stráviť zbytok svojho života, že s ním chce zostarnúť v tom momente sa má v ich hlavách stať, TOTO je môj ideálny partner! TOTO je moja ideálna partnerka! A nie živiť ideály, ktoré sme mali v hlavách pred týmto rozhodnutím: "takto som si svojho partnera nepredstavovala/svoju partnerku nepredstavoval". 

Dnes sa riešia problémy najľahšie útekom. Nepáči sa mi, idem preč, ukončím to, vyhodím ho. Je to najjednoduchšie. Ale ľahké veci za veľa nestoja. Nie sme hrdejší na dobre vykonanú prácu a spravodlivú odmenu ako na to čo nám "spadlo z neba"? Nie je krajší a pevnejší taký vzťah, kde pár prejde mnohými trápeniami, vyrieši mnoho problémov a spoločne sa usilujú o to, aby boli obaja spokojní, ako ten, v ktorom nemajú ochotu nič riešiť?

Nemyslite si, že ten váš vzťah je jediný na svete kde sú problémy, že je jediný kde sa dvaja hádajú na úplných hlúpostiach, že ste jediní na svete ktorí majú tak rozdielne povahy ako máte vy. Verte tomu, že na svete sú páry, ktoré majú väčšie problémy než vy, ktoré sa hádajú na väčších blbostiach než vy a že sú páry s ešte viac rozdielnejšími povahami než máte vy. Jedným z kľúčov šťastného manželstva je byť naň pripravený, byť osobnostne zrelý. Je ťažké až skoro nemožné, aby vzťah vydržal ak aspoň jeden z páru nespĺňa tieto dve kľúčové požiadavky.

Takže až kým nepríde niekto lepší. Alebo skôr až kým nás smrť nerozdelí? Vyberte si.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, policajné zdroje hovoria o možnom samovražednom atentáte.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti voličov.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.


Už ste čítali?