‚‚(Prečo) Môj muž je tyran..?‘‘

Autor: Ivan Adámek | 4.5.2016 o 10:58 | (upravené 15.5.2016 o 12:23) Karma článku: 2,95 | Prečítané:  331x

Mnoho žien sa otvorene sťažuje na správanie svojich mužov. Prečo? Pretože vybuchol, hodil tanier o stenu, o zem, nedovolí mi pracovať, nikam ma nepustí, cítia sa pri ňom ako vo väzení, ale veď on taký vždy nebol, alebo áno?

Často sa stretávam so sťažnosťami žien, na svojich mužov. Pretože oni sú takí, onakí. Prečo sa teda niekedy muži správajú takto? A prečo sú niekedy milí, príjemní a cítite sa s nimi tak úžasne?

Prekvapivo na to jednoznačná odpoveď neexistuje, avšak existujú indikátory, ktoré súvisia s želaným cieľom, ktorým je určiť ako sa bude muž správať v manželstve. Prvým indikátorom je rodinná výchova. V nej sa muž, ešte ako chlapec stotožňuje s rolami. Chlapec si prirodzene všíma svojho otca (ak má úplnú rodinu) čo robí, ako to robí, všíma si vzťah k jeho manželke, ako sa k nej správa. Avšak ak ideme ďalej nie je to len o stotožňovaní sa s rolou muža a otca. 

V dieťati prebieha ešte mnoho iných intrapsychických procesov. Bol chlapec týraný? Šikanovaný? Oceňovaný? Odmeňovaný? Podporovaný? Vedený ku kritickému mysleniu? Vedený k mravnému konaniu? Venovali mu rodičia pozornosť? Týchto nepriaznivých a priaznivých vplyvov je mnoho a na ich základe si dieťa buduje postoje, hodnoty a buduje tak aj svoju osobnosť. To či je muž sebavedomý, ambiciózny, slušný a podobne súvisí rozhodne z výchovou v rodine. Takýto muž bol podporovaný, oceňovaný, chválený (samozrejme nič z humanitných vied neplatí 100%, pretože na niekoho platí to na iného iné, pretože má inú povahu. Tieto vlastnosti môže nadobudnúť aj človek ponižovaný s odolnou psychikou - ‚‚aj tak im dokážem, že na to mám‘‘).

Druhým indikátorom je prostredie. Na niekoho vplýva viac, na niekoho menej. Ak nám nevyhovuje, alebo ničí vzťah prostredie v ktorom žijeme môžeme zmeniť dvojakým spôsobom: 1. aktívne - sami sa podieľame na odstránení nedostatkov v našom prostredí (od premaľovania a organizácie spálne až po účasť v OZ a MVO, kde chceme meniť náš svet, naše prostredie na lepšie, alebo 2. pasívne - zmeníme prostredie v ktorom žijeme (odsťahovanie sa z bytu, mesta, krajiny). 

Tretím indikátorom a pre manželky najdôležitejším je vnímanie a správanie partnerky / manželky. ‚‚Šťastný muž je ten, ktorý je spokojný so správaním a prežívaním svojej ženy.‘‘ Tento cieľ je však možno priam nereálny, ale určite má zmysel usilovať sa o jeho dosahovanie. Zrelý muž potrebuje partnerku, ktorá ho bude podporovať, oceňovať, starať sa oňho, vážiť si ho, byť mu oddaná, mať v nej maximálnu dôveru a ženu, ktorej bude môcť dávať všetko to, čo potrebuje.

Muž potrebuje podporu, uznanie a ocenenie zo strany manželky. Je to základ, pre udržanie ich ega, aby nekleslo pod istú hranicu. Verte, je lepšie ak ego vášho muža pod túto hranicu neklesne, inak za nepriaznivé správanie vášho muža ste viac než zodpovedné.

Muž potrebuje starostlivosť. Bez nej sa muž nezaobíde. Ako si nezajazdíte na vašom aute ak sa oň nestaráte (kontrola vozidla, dolievanie tekutín, paliva), tak ani váš muž nebude fungovať, ak sa oňho nepostaráte. Základné biologické a psychologické potreby sú známe a čím lepšie ich napĺňate, tým je väčšia pravdepodobnosť, že napĺňanie aj tých vašich potrieb bude lepšie a kvalitnejšie zo strany partnera

Muž potrebuje oddanosť svojej ženy. Ak muž nepociťuje, že jeho žena mu je oddaná nastáva problém. Muž si totiž nárokuje (či už vedome alebo nie) na jedinečné postavenie v hodnotách ženy so všetkými právomocami. Tu si však treba dávať pozor! Za životného partnera si zvoľte takého, ktorému budete chcieť a budete schopná dať mu všetky právomoci k vám. Nezrelý muž, resp. muž plný zlých hodnôt a postojov, ktoré nadobudol doterajším životom, totiž môže túto oddanosť zneužiť, vás využiť a pátrať po inej žene, ktorú bude musieť dobíjať, a keď ju dobije proces sa bude opakovať! Zrelý muž dokáže takúto oddanosť jemu niekoľkonásobne zúročiť a vrátiť vám ju! Ten túto oddanosť nezneužíva! Takýto muž vie, že úplne oddanej žene môže dôverovať vo všetkom. Aj keby mala plný prístup k jeho účtu/om, je si istý, že s peniazmi bude konať vždy v najlepšom záujme pre neho! Takisto aj vo všetkých veciach si bude istý, že sa na ňu bude môcť spoľahnúť. (Dodatok: Sú muži, zväčša tí bez zdravého sebavedomia, ktorí nevedia čo majú s oddanosťou ženy robiť, v tom prípade by možno bolo lepšie pre vzťah, keby sa odovzdal muž žene, {ale nie nejakej mrche, ktorá by urobila to isté ako nezrelý muž so ženou}. avšak môže tu potom nastať otázka: Budú deti schopné prebrať zdravé roly?‘‘)

Ak sa vám podarí dostať tieto základné body do vášho podvedomia aj vedomia váš muž bude zaručene šťastný a určite sa bude maximálne usilovať aj on o vaše šťastie.

 

Možno sa pýtate:

Čo ak muž, ktorého chcem/mám je nezrelý?

O tomto by sa dala napísať samostatná monografia, pretože nezrelých mužov je veľmi veľa a súčasné kultúrne trendy napomáhajú viac-menej len k tomu, aby táto nezrelosť bola pestrejšia, ale v skratke. Nezrelosť nie je neliečiteľná choroba. Mnoho vecí je potrebné, aby si človek uvedomil sám. Základným liekom na túto ‚‚chorobu‘‘ je rozhovor (možno sokratovský). Ide o to, klásť dobré otázky, aby človek sám prišiel k záverom, ktoré sú správne. Prevýchova je proces u dospelých spravidla dlhodobý. Nečakajte, že zmeny nastanú dnes alebo zajtra. Postupne však v priebehu mesiacov, rokov sústavnej práce, je možné takúto zrelosť dosiahnuť.

Čo ak som v pasci?

Znova neexistuje univerzálna odpoveď. Možno si len myslíte / sa len cítite, že ste v pasci. Možno v nej naozaj ste. Ak ide o pravidelné fyzické týranie žien alebo detí, je potrebné ihneď odísť a vyhľadať pomoc. Ak sa niečo podobné deje epizodicky (len v nejakej situácií) je potrebné vyhľadať pomoc (poradca, psychológ, sociálny andragóg) a začať to riešiť s partnerom. Možno nie ste vo fyzickom ohrození, ale ste v psychickom. Na to je rovnako potrebný rozhovor s partnerom, avšak nezabudnite na to že muž potrebuje oddanosť ženy, tým, že ste mu povedali áno, ste mu dali súhlas na vaše právomoci. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?