Kocky a gule

Autor: Ivan Adámek | 27.8.2016 o 12:11 | (upravené 28.8.2016 o 22:51) Karma článku: 7,99 | Prečítané:  118x

Moja nová teória o dvoch typoch ľudí na základe istých spoločných čŕt. Ak by ste mali byť telesom kockou alebo guľou čím by ste boli? Čo je vám sympatickejšie? Práve taký typ osobnosti pravdepodobne ste.

Kocky:

Majú hrany, môžeme s nimi stavať budovy, stavať do výšky či do šírky, ale vždy majú jasné hranice.

Typ osobnosti kocka sa vyznačuje stabilitou, spoľahlivosťou, istotou, hranicami (v ktorých sa človek cíti dobre a bezpečne), zásadovosťou, plánovaním. Zábavu si však užije len v istých hraniciach, ktoré si sám nastaví. Nie je veľmi otvorený zmenám ako je to u gúľ.

Gule:

Pod guľatým tvarom si predstavujem nejakú hru, mnoho, možno väčšina hier sa hrá s telesom v tvare gule: biliard, bowling, tenis, futbal, basketbal, volejbal. Tvar ako určený na zábavu a v dome z gúľ by ste asi nepostavili. Nemajú konkrétne hranice mimo ktorých sa necítia v bezpečí ako to je u kociek. 

Typ osobnosti guľa sa vyznačuje otvorenosťou novým veciam, aktuálnym prežívaním a rozhodovaním, gule sú nestále, chvíľu sú tu, a chvíľu niekde inde, podľa toho kam si zmyslia tam idú a neboja sa aj prekračovať hranice ak to tak cítia, gule si vedia užiť zábavu tak úplne, narozdiel od kociek, ktoré vždy len vrámci medzí.

Ako spolu žiť, keď kocky a gule sú také rozdielne a spolu s nimi sa ani nezabavíte ani nič nepostavíte?

Gule neznášajú obmedzenia a pravidlá, kocky však bez nich nedokážu žiť. Kocky majú presný plán čo a ako, gule idú kam chcú a kedy chcú. Kocky robia stále to čo je pre nich správne, gule robia to, čo si v danej chvíli zaumienia. 

Aj napriek rozdielnostiam sa dá žiť spolu. Učením sa je možné dosiahnuť to, že ten, kto má napríklad nedostatok hraníc a nimi akceptovaných spoločenských pravidiel ich takto môže získať. Alebo napríklad, prirodzená nedostatočná otvorenosť novým veciam u kociek sa dá zmeniť dostavaním ďalších kociek, ktoré človeku napomôžu expanzií aj pri využívaní iných než vlastných zdrojov. 

Ideálna vyváženosť je niekde v strede medzi týmito dvoma krajnosťami avšak to nebude nikdy úplne možné pretože základný rozdiel je v tom, či idete podľa plánu alebo nie, resp. či je pre vás dôležité dodržať plán, zásady a pravidlá alebo to nie je také dôležité. 

Na čo je dobré toto delenie? V praxi sa dá uplatniť v profesijnej oblasti a v oblasti partnerských vzťahov. V profesijnej oblasti, napríklad pri výbere zamestnancov. Či potrebujete do pracovného týmu, alebo na pracovnú pozíciu osobnosť, ktorá má rada presne určené miesto, práva, povinnosti, činnosť, zaradenie v hierarchii firmy, kto bude svedomito dodržiavať svoju pracovnú náplň, má svoj systém, svoje zaužívané či utvárajúce sa postupy, stály systém riešenie problémov či konfliktov (kocka). Alebo potrebujete na pracovné miesto niekoho flexibilného, kto nepotrebuje mať všetko ‚‚na papieri‘‘. Flexibilná pracovná doba, flexibilná činnosť, reaguje na problémy a konflikty podľa momentálneho uváženia. Rozhoduje sa za chodu  aj bez nutnosti mať presný plán (guľa).

Druhá oblasť sú partnerské vzťahy. Páru sa žije ľahšie ak sú rovnaký typ, ľahšie (Pozor! to neznamená lepšie) sa dohodnú na mnohých veciach, výchova detí, kam ísť na dovolenku a pod. Kocky sú stabilnejšie, gule sú otvorenejšie novým veciam. Kocky radi robia veci stálym zaužívaným spôsobom, gule naopak, radšej novým alebo aspoň iným (zmena). Ako som už spomenul, je ľahšie páru žiť spolu (nachádzať kompromisy) pokiaľ sú ten istý typ avšak život dvoch kociek môže byť príliš jednotvárny a život dvoch gúľ príliš voľný (primálo pravidiel) oba prípady nie sú dobré pre optimálnu výchovu detí, pretože obe tieto prostredia vytvárané rovnakými typmi osobnosti sú jednostranné, alebo príliš málo/veľa podnetné. Spoločný život gule a kocky je omnoho náročnejší, ale verím, že ak dôjde k dohode, je omnoho praktickejší ako pre výchovu detí tak pre nich samotných.

Nechcem týmto naznačiť, že všetky rodičovské páry s rovnakými typmi osobnosti sú zlé, alebo neoptimálne pre deti. Byť dobrým rodičom sa dá naučiť (ak človek chce), niekto sa taký už narodí, že inštinktívne vie čo a ako má robiť, aby sa dieťa optimálne vyvíjalo. Tak ako sa dá naučiť byť dobrým manželom/manželkou, priateľom a niekto taký možno je už od narodenia. 

Preto si myslím, že tak ako nie nadarmo sú na svete muži aj ženy, tak nie sú tu nadarmo ani kocky a gule. Každý svojim bytím robí život pestrejší a preto sme každý iný, lebo by to bola nuda žiť, ak by všetci vyzerali rovnako a zmýšľali rovnako. Avšak ako ľudia sa potrebujeme dohodnúť a preto, kedže nie sme skutočné kocky a skutočné gule, môžeme sa trochu zaobliť alebo jemne zhranatieť a to sa dá učením sa a našou vôľou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.


Už ste čítali?